Biologiczna reakcja wkrótce minie

Atak lęku nie zagraża Twojemu życiu

panika1

Atak wkrótce minie

Atak paniki trwa od kilku do kilkunastu minut, maksymalnie do godziny. Choć wydaje Ci się, że to nigdy się nie skończy, jest zupełnie odwrotnie – stan już niedługo minie. Jeszcze nigdy nikt nie pozostał w ataku paniki na zawsze. Jest to naturalnie działający biologiczny mechanizm.

Nic Ci nie grozi

Atak paniki nie wymaga interwencji lekarskiej. Jest to stan, który przechodzi samoistnie i nie zagraża Twojemu życiu. Jeżeli ataki uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, wtedy wymagają leczenia.

Przejmij kontrolę

Strach, panika

Jeżeli w tym momencie rozpoznałaś/ rozpoznałeś u siebie minimum 4 z powyższych objawów, oznacza to, że doświadczasz ataku paniki.

Ale! – to dobra wiadomość, bo oznacza, że to panika spowodowała objawy „z ciała” i zamąciła w głowie osłabiając zdolności poznawcze. NIC CI NIE GROZI. Nie jesteś chory, zagrożony i nie umrzesz teraz. Wszelkie reakcje z ciała, których teraz się przestraszyłaś/ przestraszyłeś są efektem lęku.

No i co z tym zrobić? Uświadomić to sobie, wziąć kilka głębokich oddechów lub zrobić krótki relaks w bezpiecznym miejscu, uwolnić emocję, która spowodowała atak (patrz wyżej).

Uświadom sobie, co się dzieje

Jak się zachować?

Szukaj wsparcia

Jeżeli jesteś sam, zadzwoń do bliskiej osoby i opowiedz jej o swoim stanie – otrzymasz wsparcie i akceptację, a dodatkowo mówienie zaktywuje racjonalną część mózgu, co pomoże Ci zrozumieć, że nie zagraża Ci niebezpieczeństwo. Głos bliskiej osoby doda Ci otuchy, pomoże Ci poczuć się bezpieczniej. Możesz poprosić tę osobę by do Ciebie przyjechała i towarzyszyła Ci aż do momentu ustąpienia ataku paniki. Możecie również razem na izbie przyjęć poprosić o podanie leku uspokajającego.

Aktywność rozładuje napięcie

Rusz się

Podejmij jakąkolwiek aktywność fizyczną – ruch rozładowuje napięcie w mięśniach – jest to metoda stosowana w psychoterapii, która pomaga skrócić czas trwania ataku paniki.

Ty decydujesz

Oddychaj, uwolnij napięcie

Znajdź „bezpieczne miejsce” zamknij oczy i weź pięć głębokich oddechów. Zastosuj technikę uwalniania. Uświadom sobie uczucie/ emocję lęku, który Cię opanował, przystań na chwilę, pozwól by wyczerpał swoją energię, pamiętając, że nie grozi Ci niebezpieczeństwo. Skup się na równomiernych, powolnych i głębokich wdechach i wydechach. Jesteś w stanie przejąć kontrolę nad tą sytuacją.

pierwsza pomoc2
rusz się