Biologiczna reakcja wkrótce minie
Atak lęku nie zagraża Twojemu życiu
Atak wkrótce minie
Atak paniki trwa od kilku do kilkunastu minut, maksymalnie do godziny. Choć wydaje Ci się, że to nigdy się nie skończy, jest zupełnie odwrotnie – stan już niedługo minie. Jeszcze nigdy nikt nie pozostał w ataku paniki na zawsze. Jest to naturalnie działający biologiczny mechanizm.
Nic Ci nie grozi
Atak paniki nie wymaga interwencji lekarskiej. Jest to stan, który przechodzi samoistnie i nie zagraża Twojemu życiu. Jeżeli ataki uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, wtedy wymagają leczenia.
Przejmij kontrolę
Strach, panika
Jeżeli w tym momencie rozpoznałaś/ rozpoznałeś u siebie minimum 4 z powyższych objawów, oznacza to, że doświadczasz ataku paniki.
Ale! – to dobra wiadomość, bo oznacza, że to panika spowodowała objawy „z ciała” i zamąciła w głowie osłabiając zdolności poznawcze. NIC CI NIE GROZI. Nie jesteś chory, zagrożony i nie umrzesz teraz. Wszelkie reakcje z ciała, których teraz się przestraszyłaś/ przestraszyłeś są efektem lęku.
No i co z tym zrobić? Uświadomić to sobie, wziąć kilka głębokich oddechów lub zrobić krótki relaks w bezpiecznym miejscu, uwolnić emocję, która spowodowała atak (patrz wyżej).
Uświadom sobie, co się dzieje
- Odczucie ogromnego strachu pomimo braku racjonalnych przyczyn,
- Przykre dolegliwości fizyczne np. przyspieszone bicie serca, pocenie się, drżenie rąk i nóg, uczucie roztrzęsienia, trudności w oddychaniu, duszności, uczucie bólu w klatce piersiowej, mdłości i ból żołądka, zawroty głowy, poczucie odrealnienia, drętwienie lub mrowienie skóry, dreszcze, uczucie gorąca oraz rumieńce na twarzy, szyi i dekolcie?
- Mętlik w głowie, trudno pozbierać Ci myśli,
- Strach przed śmiercią,
- Strach przed utratą kontroli nad sobą.
Jak się zachować?
Szukaj wsparcia
Jeżeli jesteś sam, zadzwoń do bliskiej osoby i opowiedz jej o swoim stanie – otrzymasz wsparcie i akceptację, a dodatkowo mówienie zaktywuje racjonalną część mózgu, co pomoże Ci zrozumieć, że nie zagraża Ci niebezpieczeństwo. Głos bliskiej osoby doda Ci otuchy, pomoże Ci poczuć się bezpieczniej. Możesz poprosić tę osobę by do Ciebie przyjechała i towarzyszyła Ci aż do momentu ustąpienia ataku paniki. Możecie również razem na izbie przyjęć poprosić o podanie leku uspokajającego.
Aktywność rozładuje napięcie
Rusz się
Podejmij jakąkolwiek aktywność fizyczną – ruch rozładowuje napięcie w mięśniach – jest to metoda stosowana w psychoterapii, która pomaga skrócić czas trwania ataku paniki.
Ty decydujesz
Oddychaj, uwolnij napięcie
Znajdź „bezpieczne miejsce” zamknij oczy i weź pięć głębokich oddechów. Zastosuj technikę uwalniania. Uświadom sobie uczucie/ emocję lęku, który Cię opanował, przystań na chwilę, pozwól by wyczerpał swoją energię, pamiętając, że nie grozi Ci niebezpieczeństwo. Skup się na równomiernych, powolnych i głębokich wdechach i wydechach. Jesteś w stanie przejąć kontrolę nad tą sytuacją.